TURNEUL de la RIO: Irina Begu a câștigat finala de la dublu

Irina Begu cu trofeul la RioIrina Begu a câștigat împreună cu argentinianca Maria Irigoyen trofeul din proba de dublu feminin de la Rio de Janeiro. Cele două tenismene au învins lejer perechea dintre Johanna Larsson și Chanelle Scheepers, cu scorul de 6-2, 6-0, în doar o oră și 10 minute de joc. În urma acestui succes, Irina și Maria și-au asigurat câte 12.300 de dolari și 280 de puncte WTA.

În semifinalele turneului brazilian, cuplul româno-argentinian au obținut o victorie frumoasă în fața principalelor favorite, cehoaicele Klara Zakopalova și Barbora Zahvalova-Strycovacu, scor 6-2, 6-7, 10-8.

Irina Begu a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Rio de Janeiro, după ce a fost învinsă în doar o oră și jumătate, vineri, cu 6-4, 6-4, de brazilianca Teliana Pereira (98 WTA)Accederea în sferturi i-a adus lui Begu un cec în valoare de 6.175 de dolari şi78 de puncte WTA. În turul doi, românca a avut o victorie în fața Veronicăi Royg (182 WTA), cu scorul de 6-3, 5-7, 6-1, iar în primul tur, Irina a eliminat-o pe favorita cu numărul 8, Vania King (69 WTA), scor 6-4, 6-0.

Begu a fost nevoită să treacă de calificări pentru a ajunge pe tabloul principal.  În turul doi al calificărilor, Irina Begu a învins-o cu scorul de 6-3, 2-6, 6-2 pe brazilianca Gabriela Ce, iar în primul meci a trecut lejer de tenismena din Venezuela, Adriana Perez, cu scorul de 6-3, 6-1.

În sferturi cuplul româno-argentinian a trecut de favoritele cu numărul 3, Timea Babos și Jarmila Gajdosova, cu scorul de 6-4, 7-5, ian primul tur, a învins cuplul dintre Alexandra Cadanțu și Silvia Soler Espinosa, scor 7-5, 6-1.

Alexandra Cadanțu, cap de serie numărul 4, a fost eliminată, de reprezentanta gazdelor, Teliana Perreira (98 WTA), cu scorul de 6-3, 6-4. Chiar dacă zgura nu este suprafața preferată a braziliencei, totuși a reușit să se impună în fața compatrioatei noastre, la capătul unui meci dificil de aprozimativ două ore.

Raluca Olaru a participat și ea la acest turneu, însă doar în concursul de dublu, fiind eliminată în sferturi, cu scorul de 4-6, 6-2, 10-3, de cuplul Johanna Larsson/Chanelle Scheepers. În runda inaugurală, Olaru, care face pereche cu rusoaica Alexandra Panova, au debutat cu o victorie în fața perechii dintre Monique Adamczak și Stephanie Vogt, scor 6-2, 7-6 (7-4).

Turneul de la Rio de Janeiro, dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari, se desfășoară între 17 și 23 februarie.