TURNEUL de la PATTAYA: Sorana Cîrstea s-a oprit în sferturi

Sorana Cîrstea la turneul de la PattayaDupă evoluția modestă de la Australian Open, Sorana Cîrstea pare să nu-și fi revenit. Tenismena din Târgoviște s-a oprit în sferturile turneului de la Pattaya, după ce a fost învinsă în trei seturi de cehoaica Karolina Pliskova (66 WTA), scor 6-1, 6-7, 0-6. Chiar dacă a controlat prima parte a meciului, când a câștigat primul set, eficiența serviciului sportivei din Cehia a făcut-o să piardă tie-breakul din setul doi, după care Sorana nu și-a mai putut reveni. Participarea la acest turneu i-a adus româncei 6.200 de dolari și 60 de puncte WTA.

Urmăriți rezumatul meciului:

În turul doi al competiției din Thailanda, Sorana Cîrstea a învins-o pe americanca Alison Riske (47 WTA), cu scorul de 6-3, 6-4, iar în primul tur, tenismena de pe locul 23 în clasamentul mondial a trecut lejer de sportiva din Slovacia, Anna Schmiedlova (75 WTA), scor 6-1, 6-3.

În cadrul aceleiași competiții, dotată cu premii în valoare de 250.000 de dolari, Alexandra Dulgheru a fost eliminată din turul doi de la Pattaya, de favorita cu numărul 8, chinezoaica Shuai Peng, scor 6-3, 6-4. În runda inaugurală a competiției thailandeze, românca a învins-o cu scorul de 6-1, 6-7 (6), 6-4 pe Yulia Putintseva (122 WTA). Pentru a accede pe tabloul principal de la Pattaya, Alexandra (157 WTA) a câștigat două meciuri în calificări, scor 3-6, 6-4, 7-6 cu australianca Anastasia Rodionova, și scor 6-4, 6-1 cu thailandeza Varatchaya Wongteanchai. De la acest turneu, Alexandra Dulgheru s-a ales cu un cec în valoare de 3.420 de dolari și 30 de puncte WTA.

În proba de dublu, Alexandra Dulgheru și japoneza Shuko Aoyama au fost eliminate în primul tur de chinezoaicele Shuai Peng/Shuai Zhang, cap de serie numărul 4, scor 6-3, 6-3.

A 23-a ediție a turneului feminin de tenis din Thailanda, PTT Pattaya Open, se desfășoară între 27 ianuarie – 2 februarie, în cadrul căruia vor participa nume importante precum: Ekaterina Makarova (22 WTA), Elena Vesnina (28 WTA) şi Garbine Muguruza (38 WTA).