Femei din sport

Sportive

GIMNASTICĂ: Andreea Munteanu a cucerit bronzul la Cottbus

Andreea Munteanu la Cottbus
Andreea Munteanu, gimnasta în vârstă de 15 ani, a cucerit, astăzi, medalia de bronz în finala de la bârnă din cadrul Cupei Mondiale de la Cottbus. Chiar dacă a căzut în timpul exercițiului, românca a fost notată cu 13.750 puncte și a ocupat treapta a treia a podiumului, după unguroaica Noemi Makra (13.925) şi rusoaica Maria Harenkova (13.850).

În proba de la sol, Andreea s-a clasat pe locul cinci, acumulând o notă de 13.150, după ce a avut o ezitare la o diagonală. Pe podium s-au clasat poloneza Marta Pihan-Kulezsa (13.950), urmată de nemţoica Kim Bui (13.925) şi rusoaica Maria Harenkova (13.750).

În calificări, Munteanu obținuse cele mai mari note, atât la barnă (14.800), cât și la sol (14.000).

Cealaltă sportivă din ţara noastră, Larisa Iordache, care a primit invitaţia pentru Turneul Maeştrilor, nu a mai făcut deplasarea în Germania, acuzând probleme de sănătate.